Kobiler için Sosyal Medya Pazarlaması : Başarıyı Sağlamanın Anahtarları

  Baştan belirtmek gerekirki sosyal medya pazarlama çalışmalarınız için yapacağınız süreçlerde işin başından olacağınızdan dolayı bir çok yanlış işlem yapacaksınız. Bunlar bir hata değildir, yalnızca sizin müşteri profilinizi daha iyi tanımanız için yapacağınız yanlış işlemlerdir. Yanlış etiketlerin kullanılması, ürünüzün yada hizmetinizin kullanıcısı olmayan insanlara reklam içeriğinizi göstermek işlerin başında yapılacak hatalardan birkaçıdır. Reklam görüntülenme kriterlerinizi doğru yöneterek ve takip, analizlerini gerçekleştirerek en uygun arama kriterlerinizi ve müşteri profilinizi oluşturmanızı sağlayacaktır.

  Facebook Profilinizi Firmanızı Tanımak İçin Kullanmayın
  Facebook profilleri sizin iletişim kurmak, firmanızın hizmetlerini yada ürünlerini tanıtmak için oluşturuldular. Facebook profilinizin bir arkadaş limiti olduğu gibi facebook sayfalarının beğeni/takipçi limiti bulunmamaktadır. Bu kararı zamanında vermezseniz, devam eden süreçte profilinizdeki insanları sayfanıza yönlendirmek yeni bir süreç oluşturacak ve yaptığınız emekleriniz hiç olabilmektedir.

  Facebook sayfanızı oluşturmak için buraya tıklayın!

  İnstagram üzerinde hesap oluşturduktan sonra işletme profiline geçiş yapabilirsiniz.

  Kullanıcı Hesap İsimlerinde Bir Standart Oluşturun
  Sosyal Medya hesaplarınızın kullanıcı hesaplarınızın bir standart olarak oluşturulması, ziyaretçilerinizin sizi sosyal mecralarda kolay ulaşılabilir ve kolay bulmasını sağlamaktadır.

  Örnek vericek olursak; Turkey Media Works sosyal medya hesaplarında facebook takipçisi olan bir kişi için; instagramdan ulaşması zor olmayacaktır.

  Her an Her Yerde Olmak Zorunda Değilsiniz
  İnsanlar size hem Facebook’ta, hem Instagram’da, hem Twitter’da, hem Youtube’da, hem Linkedin’de, hem de Google+’da, kısacası her yerde olmanız gerektiğini söyleyecektir. İşin aslı, her an her yerde olmanıza gerek yok. Kendinize, belirlemiş olduğunuz uzun vadeli sosyal medya pazarlama hedefleriniz ile örtüşecek; hem siz, hem de markanız için doğru olduğunu düşündüğünüz bir sosyal ağ seçin.

  Seçeceğiniz sosyal mecraları belirlerken müşteri portföyünüzü düşünerek belirleyebilirsiniz, hizmetlerinizi talep yoğunlu oluşturacak ziyaretçi profilini (yaş aralığı, cinsiyet, bölge, dil vb.) göz önünde bulundurmak ve işletmenizi temsil edebilmek, müşteri ve fanlarınız ile iletişim kurabilmek için en ideal araçlara sahip mecraları belirleyebilirsiniz.

  Sosyal Medya Kullanım Amacını Unutmayın
  Gün içerisinde başınızdan Twitter’da paylaşmak istediğiniz bir sürü olay geçiyor, bunu çok iyi anlıyorum ama bir tweet atmadan önce, sakin olun ve derin bir nefes alın. İnsanlardan paylaştığınız şeyleri beğenip yorum yapmalarını beklemeden önce, onlara neler sunabilmişsiniz bir gözden geçirin. Faydalı veya değerli bilgi aktarabildiniz mi?

  Sosyal medyadaki varlığınıza; şirketinizden, ürünlerinizden ve sizden bağımsız, başka şeyler ile ilgili konuşmaları dinleyerek ve bu konuşmalara katılarak başlayın. Birine yardım edin mesela. Yada birini tebrik edin. Bir başkasına destek olun. Bulunduğunuz ortamda daha rahat hissettiğinizde ve burada bir kaç bağlantı kurduğunuzda, reklamınızı yapmaya “başlama” hakkını elde edebilirsiniz.

  Her Şeyinizi de Otomatiğe Almayın
  İşleri ağırdan alın. Nicelikten ziyade nitelik önemli unutmayın. Sosyal medyada etkileşimde ve moderatörlükte zamanlama her ne kadar kritik olsa da, bir sonraki gönderi için arkanızdan atlı koşturmuyor.

  Aynı içeriğinizi, sosyal ağlarınızda bir çok farklı platformda otomatik olarak paylaşabilirsiniz. Biz bu işleme “hesapları birbirine bağlama” diyoruz. Tabi bazı durumlarda bu “tembellik” anlamına geliyor ve hiç beklemediğiniz sonuçlar doğurabiliyor.

  Eğer müşterileriniz sizi tüm sosyal medya profillerinizden takip ediyorsa, onlara sürekli olarak farklı platformlarda aynı içerikler ile ilgilenmeleri için baskı yapıyormuş hissi uyandırırsınız.

  Twitter’da, tweetlerinize dikkat çekebilmek için başkalarına @mention atmanız gayet iyi bir fikir. Fakat, eğer bu tweetiniz otomatik olarak Facebook hesabınıza bağlı ise, bir platform için üretilmiş sözdizimini, hiç bir anlam ifade etmediği başka bir platformda kullanmış olursunuz. Sizce, daha gönderi yapmak için Facebook’a girmeye bile tenezzül etmediğinizi düşünen takipçileriniz, sizinle ne kadar etkileşime girmek ister?

  Daha önce hiç yazım yanlışı yaptığınız oldu mu? Veya bir haberi zamanından önce paylaşıp sonradan pişman oldunuz mu? Bir tweeti gönderdikten hemen sonra silmek zor iş değil. Fakat tahmin edebileceğiniz gibi, tüm sosyal medya hesaplarınıza bağlı bir tweeti silmek, zaman alacaktır.

  Markanızı Göz Ardı Etmeyin
  Yavru kedi fotoğrafları veya komik videolar paylaşma dürtünüze hakim olun. Bunun yerine, takipçilerinize hitap eden; işletmenizin ürün, hizmet ve tarzı ile ilgili kaliteli içerikler paylaşın.

  Uygunsuz yorumları sürekli olarak yönetin ve evet, gerekli durumlarda kullanıcıları engelleyebilirsiniz. Trolleri beslemeyin, önemli sorulara uygun bir şekilde, güvenle ve şeffaf bir şekilde cevap verin. Hatta gerekirse konuşmalarınızı sanal ortamın dışına taşıyın.

  Sosyal medya pazarlamasının tek bir amacı var: işletmenizi ayakta tutmak ve büyütmek. Facebook, Twitter, Instagram ve Pinterest’te yapacağınız her şey bu amaca hizmet etmeli, ve ölçümlenebilmeli.

  Sosyal medya, uzun vadede sonuç verir; arada bir yapmış olduğunuz yatırım ve kaydetmiş olduğunuz gelişime bakmak, sosyal medyanın uzun vadede size sağlayacağı getiri hakkında bir fikir verir.

  Küçük işletmeler için sosyal medya pazarlamasında, hangi verileri takip etmenin önemli olduğunu araştırın. Kendinize bir yol çizin ve bu yola bağlı kalın.

  Esen ve sağlıcakla kalın. 🙂